ماندگاری، پخش بو و هویت

ماندگاری، پخش بو و هویت

 

عطرهای طبیعی و عطر های سینتتیک(مصنوعی) روابط مشابه و متفاوتى دارند. یکی از موارد تشابه ساختار کلی یک عطر است. اما برای یک مبتدی در زمینه عطرهای طبیعی ضروری است که بداند چرا عطرهای طبیعی متفاوت هستند تا که بتواند آنها را به درستی استفاده کنند و از آنها لذت ببرد.

از دیدگاه یک عطرساز، هشدار ندادن و نترساندن علاقه مندان به محصولات پوستی ارگانیک سخت است، زیرا برخی از آنها هنوز هم به همان تاثیر سریع محصولات صنعتی بازار و تولید انبوه عادت دارند. در بازار و فروشگاه ها آنها میدرخشند، چرا که بسته بندی و بازاریابی آن محصولات هزینه ای بیشتر از خود محصول دارد. کسانی که به دنبال مواد باکیفیت هستند، بدانید که همه داستان مربوط به چیزی است که درون یک بطری است و اینکه چه کسی(یا کمپانی ای) پشت آن قرار دارد.

تعریف برخی از اصطلاحات

ماندگاری(Longevity) به مدت زمان ماندگاری یک عطر اشاره دارد.

پخش بو(Sillage) یک کلمه فرانسوی و به این معنی است که تا کجا و چه فاصله ای می توان عطر را استشمام کرد.

بگذارید تا در اینجا در مورد انواع عطرهای طبیعی و مواد به کار رفته در آنها توضیحی دهيم.

عطرهای طبیعی ممکن است از محصولات برگرفته از برخی حیوانات يا گياهان در تولیداتشان استفاده کنند. در اینجا دو نوع عطر دیگر هم آورده شده است. امروز محصولات حیوانی بسیار کمیاب شده اند اما هنوز توسط صنعتگران و عطرسازان عطرهای طبیعی استفاده می شود. این مواد طبیعی شامل مشک، سیوت (گربه زباد Civet)، عنبر و غیره هستند. استفاده از برخی از آنها هنوز به طور ظالمانه ای آزاد است. تركيبات با منشاء حیوانی ماندگاری خوبی را به عطر می دهند. برخی از عطرسازان از ایزوله های طبیعی استفاده می کنند، ایزوله ها مولکول هایی هستند که از یک عطر و یا رایحه طبیعی گرفته و استخراج شده اند. البته بحث و اختلاف نظر زیادی بین عطرسازان در مورد استفاده و بکار گرفتن آنها در ترکیب اسانس وجود دارد. تشخیص اینکه تا چه مقدار و میزانی این ترکیب می خواهد طبیعی باشد سخت و معمولا این قضیه به عهده خود عطر ساز گذاشته می شود که تصمیم بگیرد می خواهد از آن استفاده کند یا خیر. به طور خلاصه، ایزوله های طبیعی باعث افزایش ماندگاری می شوند.

البته شایان ذکر است که جایگزین های گیاهی زیادی وجود دارد که هم می توانند عطر را تثبیت کنند و در عین حال باعث ماندگاری بیشتر آن هم شوند. کل داستان به فرمولاسیون و مواد تشکیل دهنده با کیفیت و همچنین به شیمی فردی بدن باز می گردد.

اين مقاله ادامه دارد…

 

منبع: Kamila Abure
ترجمه: آترين استار


آخرین دیدگاه کاربران

ثبت ، نظرات کاربران