بوى پيراهن يار

برای خوابی خوش، جامه معشوقتان را قبل از خواب ، عمیق ببویید!
این نوشته، پیام اصلی برگرفته از یک مطالعه روانشناسی انجام شده در یکی دانشگاه های بریتیش کلمبیاست که همین چند وقت پیش در سال جاری منتشر شد.
به واکاوی این اصل می پردازیم که محرک های بویایی این قابلیت را دارند که بر روی کیفیت خواب و اثر بخشی آن تاثیر بگذارند. تیمی کانادایی درباره این موضوع که بوی تن شریک زندگی چه مقدار در یک خواب آرامش بخش موثر است تحقیق کرد. محقق “فرانسس چن” اظهار داشت که شواهد در حال رشدی نشان می دهد که روابط نزدیک برای سلامتی و خوب بودن ما بسیار ضروری است…اما در مورد نقش روایح در روابط و تقویت فرآیند های اجتماعی بسیار کمتر تحقیق شده است و بسیار کم می دانیم، در این حال که محقق اصلی “مارلیز هوفر” اظهار داشت:
یافته های ما شواهد جدیدی ارائه می دهد که صرفاً خوابیدن با رایحه شریک زندگى، راندمان خواب را بهبود می بخشد. شرکت کنندگان ما بهبود موثرى در کیفیت خواب را گزارش داده اند… ما اثر مشابهی با آنچه از مصرف مکمل های ملاتونین خوراکی که اغلب به عنوان خواب آوراستفاده می شود، مشاهده کردیم.
داده های خواب از طریق بررسی دستگاه تشخیص حرکت که به مچ بسته می شد از خواب ١٥٥ شرکت کننده که در روابط طولانی مدت ( ٣ ماه یا بیشتر ) بودند استخراج گردید. از زوج آنها خواسته شد تا به مدت ٢٤ ساعت یک تی شرت نخی ساده بپوشند و مخصوص از آنها خواسته شد که از رفتارهایی که معمولا باعث ایجاد رایحه از خودشان می شود مانند خوردن غذای پرادویه یا انجام ورزشهای شدید اجتناب کنند. و نیز به آنها گفته شد که از استفاده از عطر، ادکلن و ضد تعريق ها خودداری کنند. سپس تی شرت به طور کامل مهر و موم شد. به عضو شرکت کننده از هر یک زوج، دو پیراهن یکسان داده شد تا در شبهای مختلف از آن به عنوان روبالشتی استفاده کنند، یکی از آن ها توسط شریک زندگی خودشان پوشیده شده بود و دیگری توسط یک غریبه پوشیده شده و یا کاملا بدون بو بود. به آنها گفته نشده بود که کدام تی شرت متعلق به شریک زندگیشان است.
نتایج به دست آمده از شرکت کنندگان نشان داد که وقتی در معرض رایحه تی شرت شریک زندگی خود قرار گرفتند به طور میانگین بیش از نه دقیقه خواب بیشتر را تجربه کردند، و البته زمان کمتری را در غلت زدن صرف کردند.
ضمن اینکه شرکت کنندگان به محققان گزارش دادند که بعد از خوابیدن بر روی پیراهنی که اعتقاد داشتند متلعق به شریک زندگیشان است ، احساس آرامش بیشتری داشتند. طبق داده ها به طور کلی کیفیت خواب شرکت کنندگان بیشترین بهبود را هنگامی نشان داد که روی تی شرت شرکای زندگی خود خوابیده بودند، آن هم بدون درنظر گفتن باور آنها مبنی بر قرار گرفتن در معرض رایحه.
“فرانسيس چن” چنین نتیجه گرفت: “یكی از شگفت آورترین یافته ها این است كه چگونه رایحه شریک زندگى می تواند باعث بهبود كیفیت خواب حتی در خارج از هوشیاری و خودآگاه ما شود.
هیجان محقق اصلی “مارلیز هوفر” برای ایجاد کارهای بیشتر در مورد اینکه چگونه “عطر و بوی عزیزان ما می تواند بر سلامتی ما به روشهای قدرتمند تأثیر بگذارد” ، دو برابر شد.

.
.
.
نويسنده: Eddie Bulliqi
مترجم: آترين استار

پى نوشت: اندكى در مورد نويسنده
ايشان نویسنده و گوینده ای است که آنچه را که مردم از حواس خود می خواهند تحلیل می کند و متخصص در تفسیر سلیقه ها و بوها با پیش زمینه ای در موسیقی شناسی و تاریخ هنر می باشد. او با Coty، کمپانی های Estee Lauder، Extence، انستیتوی هنر و رایحه شناسی و کنگره جهانی عطر همکاری کرده است. برای ژورنال هايى از جمله Fragrantica ، او گزارش های روندها ، مصاحبه ها ، مطالعات مواد اولیه و بررسی ها را تهیه می کند.


آخرین دیدگاه کاربران

ثبت ، نظرات کاربران