Thierry Mugler

Thierry Mugler

یک شنبه -٢٣ ژانویه ٢٠٢٢- دنیای مد و فشن، یکی از ستاره های خود را برای همیشه از دست داد و هنر دوستان سراسر دنیا را در بهت و غم فرو برد.

نام کامل او “Manfred Thierry Mugler” بود. در استراسبورگ فرانسه متولد شد. از همان دوران جوانی استعداد او در زمینه طراحی قابل کتمان نبود؛ تا جایی که در ٢٥ سالگی به عنوان یک طراح مستقل با برندهای مختلفی در سرتاسر اروپا همکاری می کرد. اما “استعداد” تنها نقطه قوت او نبود. چیزی که “تیری” و سپس برندش را از سایر رقبا متمایز می کرد دیدگاه آوانگارد و نیز به دور از کلیشه و عرف او بود. این ویژگی ها را بگذاریم در کنار دغدغه های انسانی او مثل نژاد پرستی، تبعیض های جنسیتی و…. که همواره تلاش می کرد در بطن حرفه اش به مذمت آن ها نیز بپردازد.

نگاهی به کارنامه کاری او چه در حوزه لباس و چه در دنیای روایح، گویای همه چیز هست. او بدون اغراق نوآور، ساختارشکن، ریسک پذیر، بلند پرواز، تنوع گرا، فعال و پرجنب و جوش و بی شک شایسته لقب والای “هنرمند” بود.

فقط در زمینه روایح کارهای درخشانی همچون انجل، الین، وومنیتی، سری مردانه A*man و حتی ائورا، هرکدام در قامت خود دنیای عطر را کیلومترها رو به جلو هدایت کردند و از شاهکارهای ماندگار به شمار می روند.

یکی از عجایب زندگی او سوانح مختلفی بود که منجر به از دست رفتن بخش های زیادی از صورت و آسیب های جدی به پاهایش شد. پس از این حوادث بود که ناگزیر به انجام عمل های جراحی و بازسازی صورت خود شد. “موگله” در یکی از مصاحبه هایش در این باره می گوید: “من کارهای زیادی در زندگی انجام دادم و برای آنها بسیار جنگیده ام. من یک ابر قهرمان هستم؛ پس طبیعی است که صورتم شبیه یکی از آن ها باشد …”

او در ٧٣ سالگی در حالی چشم بر جهان فرو بست كه یاد و نامش همواره در خاطرمان باقی خواهد ماند.


آخرین دیدگاه کاربران

ثبت ، نظرات کاربران